Meie sõbrad

 • Reload
 • Personal Protection Service
 • Papa prillid
 • Kodulehetede tegemine, kodulehe valmistamine
 • Viisnurga Puhkemajad
 • Kosmonautika Minevikust tagasi
 • Metsaääre Majutus
 • Kõveri Puhkekeskus
 • Romantiline Rannatee
 • Lepanina
 • ViroWeb

Mis on paintball?

Paintball e. Survival Game on sportlik mäng, mis seisneb selles, et mängijad peavad värvikuulidega tabama teisi mängijaid, et neid mängust välja saada. Paintball sai alguse USA-st, algselt kasutati teineteise laskmiseks kariloomade märgistamiseks mõeldud värvikuulidega tulistavaid püstoleid. Peagi sündis väheste meelelahutusest spordiala, mis on popularsust kogunud terves maailmas. Paintballi sünniaastaks peetakse 1981. aastat kui hakati mängima võistkonnamängu, mille eesmärgiks on “lipu hõivamine”. Tänaseks on paintballist saanud “miljoni-dollari” spordiala, Paintballi mängitakse u. 40 riigis üle maailma, peetakse võistlusi proffessionaalidele ja amatööridele üle USA ja Euroopa.

 

Tähtsamad arvud Paintball'i ajaloos

Mai 1981 - esimest korda nimetatakse spordiala Paintball. Loojateks peetakse: Bob Gurnsey - spordikaupade müüja Hayes Noel - börsimaakler Charles Gaines - kirjanik Aprill 1982 - avatakse esimene Paintball-i mänguväljak (Rochester, N.Y.USA,) 1985 - avatakse esimene mänguväljak Inglismaal 1988- luuakse mittetulundusorganisatsioon IPPA (International Painball Players Association) Rahvusvaheline Paintball-I Mängijate Liit, mis tegeleb paintballi ohutuse ning levikuga. 1991-1992 Alustatakse paintballi mängimist Euroopas 1995 Alustatakse paintballi mängimist Eestis.

 

Paintball - mäng ise, mänguväljak

Mängijad jaotatakse võistkondadeks. Mängijate arvule piiranguid ei ole, alates kahest mängijast kuni kasvõi saja mängijani. Mängida võib ka individuaalmängu, kus kõik mis liigub, on vastane – sihi ja tulista! Ellu jäävad tugevad. Võistkonnamängu puhul märgitakse mängijad võistkonna värvi käepaelaga ning võiskonnad kogunevad oma “lipu” juurde, kuskuohast mängu alustatakse. Vajadusel võib mängu jälgida kohtunik, kes kontrollib, kas mängijad järgivad ohutusnõudeid ning kes kõrvaldab mängust tabamuse saanud mängija. Kindlaid mängureegleid siiski pole, kuid tähtsaimad on ohutusreeglid. Mängu eesmärgiks võib seada vastasvõistkonna lipu hõivamise või “kindluse” vallutamise. Võib mängida hoonete, territooriumi üle võtmist/kaitsmist või lihtsalt “viimase meheni”. Tabamuse saanud mängija tõstab käe, annab märku kaasmängijatele, ning lahkub mänguväljakult. Võib nõuda ka relva maha jätmist. Mäng lõpeb, kui seatud eesmärgini on jõutud või kui vastas-võistkonnast enam kedagi järel pole. Mängu aeg võib olla piiratud 15-40 min. või piiramata. Paintball on mõeldud kõigile vähegi aktiivsetele inimestele, selle spordialaga tegelevad paljud erinevad inimesed. Võime mõelda ja tegutseda kiiresti annab tugeva eelise mängus. Paintball on iseloomu kujundav spordiala, mängijad õpivad meeskonnatööd ja enesekontrolli, samas annab paintball võimaluse vabaneda stressist. Paintball-i ei tohiks pidada sõjardite mänguks vaid põnevaks spordialaks, mis aitab end eemale raputada igapäevaelust. Muidugi,väheke võitlejahinge läheb ikka vaja ka. Tavaliselt on iga mäng eelmistest erinev ning midagi ette aimata on raske. Mäng pakub põnevust ja adrenaliini nii algajale kui ka vanale kalale.

Mänguväljakuks on ideaalne mõni mahajäetud hoone või metsaalune. Oluline on eraldatus tihedast asustusest ja avalikest kohtadest, kus inimesi liikuda võib. Juhuslikult mängu keskele sattunule kõrvalisele isikule, eriti kui ta mängust midagi ei tea, võib olukord korraliku ehmatuse põhjustada. Mänguväljaku valikust sõltub mängu õnnestumine ning põnevus. Mängida võib muidugi ka väikesel territooriumil näiteks kummivirnade vahel kuid sel juhul jääb saamata suurem osa sellest mida see spordiala pakkuda võib.

 

Paintball - ohtlik või ohutu?

Kõige olulisem on silmade, kaela, näo ja kõrvade kaitsmine. Selleks kasutatakse spetsiaalselt Paintball-i jaoks mõeldud maske ja prille. Suusaprille vms. pole mõtet kasutada, kuna need ei paku piisavalt kaitseala ning nendest läheb paintballi kuul läbi. Selga pannakse ilmastikuoludele vastav riietus, mis pakuks kaitset ka tabamuse korral tekkivate “siniste plekkide” eest. Saadaval on ka spetsiaalne paintballi riietus. Meil kasutatakse tavaliselt spordiriietust või “laigulist kostüümi”. Tõsine Paintball-i mängija muidugi sinikaid ja kriimustusi ei karda. Algajal pole siiski muretsemiseks põhjust, muidugi juhul kui ohutusnõudeid täidetakse: USA kindlustusfirmade statistika andmetel on pingereas Paintballist ohtlikumad spordialad näiteks golf, jooksmine, tennis, ujumine jne.

 

Kasutatud materjal: www.paintball.ee

Kaspar Taimsoo